و قتی که گرگینه ی درون من حلول می کند!

این جمله ی معروف را شنیدید؟
 اگر می خواهید فرهنگ کشوری را بشناسید، به زنان آن کشور نگاه کنید.

  حال این جمله ی غیر معروف را هم بشنوید.
قال عزیز جون علیه سلام:
 اگر می خواهید فرهنگ کشوری را بشناسید، به فرهنگ داد و ستد آن کشور نگاه کنید.


یعنی دقیقا بروید داخل یک بنگاه معاملات املاکی بنشینید و به  رفت و آمد  و معاشرت ادم ها نگاه کنید.  به ادم های موقری که با گردنی کج و لبخندی بر لب وارد می شوند. به مشاورینی که با توجه به مقتضیات زمان هر بار کف پای یکی از طرفین معامله را قلقلک می دهند و  در باغ سبز نشانشان می دهند.  تا اینجایش همه چیز شبیه دنیای مجازی است. همه چی ارومه من چقدر خوشبختم !

بعد وقتی که معامله جوش خورد  و حرف پول به وسط آمد به ادم ها نگاه کنید. به گرگینه هایی که بوی خون به مشامشان خورده و لایه لایه لباس ادمیت را از تنشان در می اورند. به برق دندانی که از لابلای لبخندها بیرون می افتد. حتی اگر کار به چک برگشتی و فسخ معامله رسید می توانید دریدن و دریده شدن گرگینه ها را هم تماشا کنید.  

بله اگر می خواهید با فرهنگ یک جامعه آشنا شوید از پای مانیتورهای خود بلند شوید و به درون جامعه بروید. به جایی که نفع و ضرر آدم ها مطرح است. مگر نه حاشیه ی امن دنیای مجازی با نام های مجازی، هر گرگینه ای را انسان نما می کند.

/ 5 نظر / 15 بازدید
کیوان

دوست عزیز بد نیست برای اطلاع از نظر کسانی که در گذشته به همین عقاید شما اشاره کرده اند کتاب زندگی نامه مارکس نوشته آیزیا برلین را بخوانید. تعمدا کتاب آیزیا برلین را پیشنهاد مکنم که به عنوان یک مخالف منصف ضمن ارائه تصویری منصفانه زندگی و آرای مارکس، دیدگاه انتقادی خود را نیز مطرح می کند.

کیوان

تصحیح: ...ارائه تصویری منصفانه از زندگی و ...

گردو

بیا عزیزجون میخواستیم دام بگذاریم کیوان و بکشونیم توگروه کتابخونی. حالا خودش با پای خودش آمده. البته بعنوان معلم نه شاگرد. در اینکه برای شناخت مردم باید باهاشون تماس داشت و زندگی کرد هیچ حرفی نیست. ولی گروههای مختلف مردم در شرایط مختلف رفتارشون خیلی متفاوته. هر چی که آدم ببینه نمایه فرهنگ عموم مردم نیست و برای همه شرایط صدق نمیکنه. از قدیم گفتند وقتی زمین سفت بشه گاوها از چشم همدیگه میبینند.

کیوان

گردو جان بازم داری شیطونی می کنی ها! معلم کی می گی یاد کامنت سام می افتم زیر عکس پنجشنبه وبلاگ سیب که یه معلم سپاهی دانش توی یه کلاس روستایی رو نشون می داد!

گردو

سال نو مبارک سال خوبی در پیش داشته باشید