دیروز کتاب خروج اضطراری از اینیاتسیو سیلونه رو تموم کردم. برای من که اطلاعات تاریخیم خیلی کمه،  کتاب خیلی خوبی بود. کتاب شرح کشمکش های تاریخیِ حزب های کمونیست و نهادهای نظام شوروی در دوران حکومت استالین است.  اونم از زبان سیلونه که خودش از سیاست مدارهای بزرگ اون زمان بوده و در بطن ماجرا.  کتاب از اون کتاب های کوچیکه که راحت میشه حمل و نقلش کرد و  تو مترو خوند. ترجمه اش خیلی خوب بود. و از همه مهمتر قیمتش ۳۵۰۰ تومانه. البته من خودم از دوستم به امانت گرفتم ولی می خوام برای خودمم بخرمش چون به نظرم ارزشش رو داره که یک بار دیگه بخونمش.  گفتم کتاب رو معرفی کنم شاید شما هم دنبال یک کتاب خوب بگردید واسه اوقات فراغتتون.

خیلی بدِ که من تاریخم ضعیفه. دنبال توجیه این ضعف هم نیستم. واقعیت ضعفی است که وجود داره. ولی تصمیم دارم تو چند سال آینده بیشتر در مورد تاریخ یک قرن اخیر دنیا کتاب بخونم. الان برام اصلا تاریخ باستان مهم نیست. شاید بشه با دقت کردن به جای پای دنیا تو یک گام عقب تر (یک گام در این جا معادل یک قرن در نظر گرفته شده است) بهتر حال و روز دنیای الان رو فهمید. البته که مدل کردن تحول تاریخی با فرایند مارکو کار درستی نیست. ولی خوب بالاخره اینم یک تلاشه.

پ. ن. فرایندی مارکو است که آدم بتواند آینده اش را فقط و فقط با دانستن زمان حال پیشبینی کند.  یعنی حافظه ی سیستم کوتاه است.  فقط یک مرحله قبل را می بیند.  بد گفتم خودتان تو ویکی پدیا ببینید بهتر است.

http://en.wikipedia.org/wiki/Markov_process